نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

نشست خبری معاون آموزش ابتدايي آموزش و پرورش استان يزد


به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد، معاون آموزش ابتدايي آموزش و پرورش استان يزد از برگزاري جشنواره «هويت كودكان ايران اسلامي» در يزد خبر داد و گفت: اين جشنواره با هدف شكل‌گيري هويت اسلامي در كودكان ايراني اجرا مي‌شود.

"محمدحسن رادمنش" در این نشست با اشاره به اهمیت شکل‌گیری هویت اسلامی در فرزندان ایران زمین اظهار داشت: جشنواره هویت کودکان ایران اسلامی نیز به همین منظور با مشارکت استان های فارس، قزوین و کرمانشاه برگزار می‌شود.

وی عنوان کرد: فرزندان ایران زمین علاوه بر اینکه باید هویت اسلامی و ایرانی داشته باشند باید از هویت متجددانه نیز برخوردار باشند اما این امر نیازمند برنامه‌ریزی و به کار گیری روش‌هایی است که کودکان دچار آسیب‌ نشوند.

رادمنش، هویت اسلامی را شامل مفاهیم و محتوای حیات طیبه، عدالت، مهدویت و انتظار، امر به معروف و نهی از منکر، ولایت‌فقیه، حجاب و ... برشمرد و افزود: این موارد در جشنواره هویت کودکان ایران اسلامی نیز مدنظر قرار گرفته است.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد یادآور شد: در زمینه هویت ملی نیز در نظر داریم فرهنگ بومی و محلی خود را با برنامه‌های اثرگذار و جذاب برای دانش‌آموزان از سنین پایین و حتی پیش‌دبستانی گسترش دهیم.

وی، مفاهیم ملی را شامل زبان مشترک، پرچم مشترک، دین و رهبر مشترک و ... برشمرد و افزود: هویت اسلامی و ملی باید جدی گرفته شود تا کودکان در هویت متجددانه اصل و هویت واقعی خود را فراموش نکنند.

رادمنش با بیان اینکه این موضوع در کتاب درسی از مقطع پیش‌دبستانی نیز مدنظر قرار گرفته است، بیان کرد: کتابی به نام «زمین من» در مقطع پیش‌دبستانی تدریس می‌شود که دارای محتوای آموزشی و مباحث ارزشمند برای فرزندان ما در این سنین است.

وی همچنین بر لزوم انتقال میراث فرهنگی درست به نسل آینده تأکید و ادامه داد: در تلاشیم با برنامه‌های مختلف انواع آداب، رسوم، آیین‌، سوغات، لهجه‌ها و ... را به نسل آینده منتقل کنیم و از ورود خرافات به ذهن خلاق کودکان جلوگیری کنیم.

رادمنش با بیان اینکه در همه این بخش‌ها برنامه‌هایی از سوی آموزش و پرورش به ویژه معاونت آموزش ابتدایی تدوین و پیش‌بینی شده است، عنوان کرد: در زمینه هویت اسلامی همایش‌هایی نظیر «دردانه حسین (ع)» در مناطق مختلف استان یزد از جمله امامزاده سیدجعفر (ع) برگزار شد و برای تولد حضرت زهرا (س) و تولد حضرت علی (ع) نیز برنامه‌هایی برای دانش‌آموزان پیش‌دبستانی و دبستانی تدارک دیده شده است.

رئیس اداره پیش‌دبستانی و دوره اول نیز در این نشست اظهار داشت: همایش هویت ایرانی اسلامی به احتمال زیاد در نیمه اول خرداد ماه در حوزه پیش‌دبستانی با حضور 31 استان کشور برگزار می‌شود.

سعیده بهادرزاده عنوان کرد: جشنواره‌های دیگری از جمله جشنواره غذاهای محلی، بازی‌های بومی، آواها و نغمه‌های بومی، قصه‌گویی زیرگنبد کبود و ... در راستای تقویت و تحکیم هویت ایرانی و اسلامی به دانش‌آموزان در یزد اجرا خواهد شد.

 

 

آدرس کوتاه: