نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آمادگی727 دبستان استان برای میزبانی114 هزار دانش آموز یزدی

آمادگی727 دبستان استان برای میزبانی 114 هزار دانش آموز یزدی

معاون آموزش و پرورش استان یزد:

 
آمادگی 727 دبستان استان برای میزبانی ۱۱۴ هزار دانش‌آموز یزدی

معاون ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد با اشاره به اینکه امسال ۷۲۷ مدرسه ابتدایی در یزد میزبان ۱۱۴ هزار دانش آموز است، گفت: هیچ کمبود نیروی انسانی در بخش آموزش ابتدایی یزد وجود ندارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش وپرورش استان یزد " محمدحسن رادمنش"  در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه بیشترین آمار مدرسه،کلاس و پرسنل آموزش و پرورش به آموزش ابتدایی اختصاص دارد، اظهار داشت: دبستان های استان از مرکز تا دردوردست‌ترین روستاها مهیای  ارائه خدمات آموزشی وپرورشی است

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه با ورود نیروهای جدید و با انگیزه دانشگاه فرهنگیان ، به حمدالله هیچ کمبود نیروی انسانی در آموزش ابتدایی نداریم و انشاالله سال تحصیلی را با کیفیت و کمیت بسیار خوبی شروع می‌کنیم.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد مدارس استان یزد ادامه داد بیش از 86 درصد دانش آموزان استان درمدارس دولتی و مابقی در سایر مدارس از جمله مدارس غیردولتی ، هیات امنائی و... تحصیل می کنند

رادمنش با بیان اینکه بخشی از افزایش، مربوط به مهاجرپذیر بودن استان است افزود: این رشد باعث افزایش 200کلاس، 25 مدرسه جدید و نیاز به 300 نفر پرسنل جدید شده که بار سنگینی را به دوش آموزش و پرورش و دیگر بخش های استان به همراه دارد.

وی تصریح کرد: بالاترین آمار افزایش جمعیت در این مقطع به ترتیب مربوط به شهرهای یزد ، میبد و اردکان است.

وی 253 مدرسه ابتدایی استان یزد را در روستایی دانست و گفت: این مدارس تنها 11 و 78 صدم درصد دانش‌آموزان را به خود اختصاص داده که نسبت به سالهای قبل کمتر شده و نشان دهنده مهاجرت از روستاها به شهرها است.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد تعداد کل شاغلان آموزش و پرورش استان یزد را 5635 نفر دانست و گفت: از این تعداد 4004 نفر بانوان هستند که 72 درصد کل پرسنل آموزش و پرورش را تشکیل می‌دهند.

رادمنش‌ ادامه داد: 3.4 درصد دانش‌آموزان یزد در مدارس قرآنی، 2 درصد در مدارس هیئت امنایی، 8 درصد در مدارس بسته حمایتی، 7.5 درصد در مدارس اتباع خارجی و نیم درصد هم دانش‌آموزان عشایر هستند.

وی تعداد مدارس ابتدایی اتباع خارجی استان یزد را 23 مدرسه دانست و گفت: بیش از 5 هزار دانش‌آموز اتباع غیر ایرانی در این مدارس تحصیل می‌کنند و مابقی درکنار دانش اموزان ایزرانی به تحصیل مشغولند

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد در ارتباط با پیش دبستانی‌ها گفت: تنها مراکزی می‌توانند اقدام به برگزاری این دوره‌ها کنند که از آموزش و پرورش مجوز دریافت کرده باشند.

رادمنش با اشاره به اینکه آموزش به چهار بخش گوش‌دادن، حرف‌زدن، خواندن و نوشتن می‌شود، گفت: خواندن و نوشتن مربوط به دوران دبستان است و اگر در مرکز پیش دبستانی دیده شود که خواندن و نوشتن به کودکان آموزش داده می‌شود، به شدت با آنها برخورد می‌شود.

وی در ارتباط با این موضوع گفت: این دوره به هیچ عنوان آموزشی نیست و در تعریف آن هم بیان شده که دوره پیش دبستانی یک دوره دو ساله تربیتی و پرورشی است.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد در ارتباط با ممنوعیتهای دوره پیش دبستانی، گفت: آموزش نشانه‌های فارسی، عددی، نوشتن و خواندن حروف فارسی، آموزش زبان انگلیسی، برگزاری هرگونه ساعت فوق برنامه و ثبت‌نام دانش‌آموز با سن ورود به کلاس اول ابتدایی از جمله مواردی است که در دوره پیش دبستانی ممنوع است.

رادمنش خاطرنشان کرد: از ابتدای مهر امسال طرح نظارت بر عملکرد توانایی‌های علمی، آموزشی و چندپایه در مدارس روستایی استان یزد برگزار می‌شود.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد افزود: طرح یزدشناسی ویژه دانش‌آموزان ابتدایی استان یزد دو سال است که در حال اجراست و دانش‌آموزان هر منطقه استان یزد با ویژگی‌های آن منطقه برگزار می‌شود و دانش‌آموزان با این ویژگی‌ها آشنا می‌شوند اما امسال این کار به صورت استانی انجام می‌شود.

رادمنش با اشاره به اینکه برای ثبت این طرح تمبر اختصاصی چاپ  و با حضور معاون وزیر رونمائی شده، ادامه داد: در این زمینه اسناد بسیار ارزشمندی پیدا شده که باید یک موزه مناسبی برای آن در نظر گرفته شود و از نابود شدن این اسناد پیشگیری کنیم.

وی به ایجاد کتاب الکترونیکی ویژه خانواده‌ها در زمینه تربیت و آموزش کودکان اشاره کرد و گفت: در این لوح فشرده تمام نیازهای دانش‌آموزان برای والدین در نظر گرفته شده و آموزشهای مختلفی به آنها ارائه می‌شود.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد گفت: این کتاب الکترونیکی برای والدین در تمام استان در نظر گرفته شده و خانواده‌ها می‌توانند آموزش‌های لازم در آن را فرا بگیرند.