نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آمادگی727 دبستان استان برای میزبانی114 هزار دانش آموز یزدی


معاون آموزش و پرورش استان یزد:

 
آمادگی 727 دبستان استان برای میزبانی ۱۱۴ هزار دانش‌آموز یزدی

معاون ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد با اشاره به اینکه امسال ۷۲۷ مدرسه ابتدایی در یزد میزبان ۱۱۴ هزار دانش آموز است، گفت: هیچ کمبود نیروی انسانی در بخش آموزش ابتدایی یزد وجود ندارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش وپرورش استان یزد " محمدحسن رادمنش"  در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه بیشترین آمار مدرسه،کلاس و پرسنل آموزش و پرورش به آموزش ابتدایی اختصاص دارد، اظهار داشت: دبستان های استان از مرکز تا دردوردست‌ترین روستاها مهیای  ارائه خدمات آموزشی وپرورشی است

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه با ورود نیروهای جدید و با انگیزه دانشگاه فرهنگیان ، به حمدالله هیچ کمبود نیروی انسانی در آموزش ابتدایی نداریم و انشاالله سال تحصیلی را با کیفیت و کمیت بسیار خوبی شروع می‌کنیم.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد مدارس استان یزد ادامه داد بیش از 86 درصد دانش آموزان استان درمدارس دولتی و مابقی در سایر مدارس از جمله مدارس غیردولتی ، هیات امنائی و... تحصیل می کنند

رادمنش با بیان اینکه بخشی از افزایش، مربوط به مهاجرپذیر بودن استان است افزود: این رشد باعث افزایش 200کلاس، 25 مدرسه جدید و نیاز به 300 نفر پرسنل جدید شده که بار سنگینی را به دوش آموزش و پرورش و دیگر بخش های استان به همراه دارد.

وی تصریح کرد: بالاترین آمار افزایش جمعیت در این مقطع به ترتیب مربوط به شهرهای یزد ، میبد و اردکان است.

وی 253 مدرسه ابتدایی استان یزد را در روستایی دانست و گفت: این مدارس تنها 11 و 78 صدم درصد دانش‌آموزان را به خود اختصاص داده که نسبت به سالهای قبل کمتر شده و نشان دهنده مهاجرت از روستاها به شهرها است.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد تعداد کل شاغلان آموزش و پرورش استان یزد را 5635 نفر دانست و گفت: از این تعداد 4004 نفر بانوان هستند که 72 درصد کل پرسنل آموزش و پرورش را تشکیل می‌دهند.

رادمنش‌ ادامه داد: 3.4 درصد دانش‌آموزان یزد در مدارس قرآنی، 2 درصد در مدارس هیئت امنایی، 8 درصد در مدارس بسته حمایتی، 7.5 درصد در مدارس اتباع خارجی و نیم درصد هم دانش‌آموزان عشایر هستند.

وی تعداد مدارس ابتدایی اتباع خارجی استان یزد را 23 مدرسه دانست و گفت: بیش از 5 هزار دانش‌آموز اتباع غیر ایرانی در این مدارس تحصیل می‌کنند و مابقی درکنار دانش اموزان ایزرانی به تحصیل مشغولند

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد در ارتباط با پیش دبستانی‌ها گفت: تنها مراکزی می‌توانند اقدام به برگزاری این دوره‌ها کنند که از آموزش و پرورش مجوز دریافت کرده باشند.

رادمنش با اشاره به اینکه آموزش به چهار بخش گوش‌دادن، حرف‌زدن، خواندن و نوشتن می‌شود، گفت: خواندن و نوشتن مربوط به دوران دبستان است و اگر در مرکز پیش دبستانی دیده شود که خواندن و نوشتن به کودکان آموزش داده می‌شود، به شدت با آنها برخورد می‌شود.

وی در ارتباط با این موضوع گفت: این دوره به هیچ عنوان آموزشی نیست و در تعریف آن هم بیان شده که دوره پیش دبستانی یک دوره دو ساله تربیتی و پرورشی است.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد در ارتباط با ممنوعیتهای دوره پیش دبستانی، گفت: آموزش نشانه‌های فارسی، عددی، نوشتن و خواندن حروف فارسی، آموزش زبان انگلیسی، برگزاری هرگونه ساعت فوق برنامه و ثبت‌نام دانش‌آموز با سن ورود به کلاس اول ابتدایی از جمله مواردی است که در دوره پیش دبستانی ممنوع است.

رادمنش خاطرنشان کرد: از ابتدای مهر امسال طرح نظارت بر عملکرد توانایی‌های علمی، آموزشی و چندپایه در مدارس روستایی استان یزد برگزار می‌شود.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد افزود: طرح یزدشناسی ویژه دانش‌آموزان ابتدایی استان یزد دو سال است که در حال اجراست و دانش‌آموزان هر منطقه استان یزد با ویژگی‌های آن منطقه برگزار می‌شود و دانش‌آموزان با این ویژگی‌ها آشنا می‌شوند اما امسال این کار به صورت استانی انجام می‌شود.

رادمنش با اشاره به اینکه برای ثبت این طرح تمبر اختصاصی چاپ  و با حضور معاون وزیر رونمائی شده، ادامه داد: در این زمینه اسناد بسیار ارزشمندی پیدا شده که باید یک موزه مناسبی برای آن در نظر گرفته شود و از نابود شدن این اسناد پیشگیری کنیم.

وی به ایجاد کتاب الکترونیکی ویژه خانواده‌ها در زمینه تربیت و آموزش کودکان اشاره کرد و گفت: در این لوح فشرده تمام نیازهای دانش‌آموزان برای والدین در نظر گرفته شده و آموزشهای مختلفی به آنها ارائه می‌شود.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد گفت: این کتاب الکترونیکی برای والدین در تمام استان در نظر گرفته شده و خانواده‌ها می‌توانند آموزش‌های لازم در آن را فرا بگیرند.